O nás

Chcete o nás něco vědět?

Tak se jmenujeme Ondra (dále jen „JÁ“) a Marťa (občas také přezdívaná jako „malé zlo“) a známe se od roku 2013. Potkali jsme se na lyžařském kurzu naši univerzity, kterou jsme společnými silami zvládli dokončit. Marťa jako geodetka na stavební fakultě a já na fakultě strojní jako jaderné cosi. Hned od první chvíle jsme věděli, že chceme cestovat a jako dva chudí studenti nezbylo než cestovat levně. A to v nás zůstalo a pravděpodobně ještě nějakou chvíli zůstane. Vytvořili jsme dokonalé spojení a učíme se od sebe jak si cestování ještě více užít. Zatímco Marťa mě naučila chodit po horách, já se jí snažím naučit vstávat okolo 10 dopoledne. Oba milujeme focení a oba z jiných důvodů. Marťa si ráda půjčí fotoaparát a vytváří krásné fotografie krajin a i když se objeví před objektivem, tak je na co se koukat. Já miluji fotografování hlavně proto, že nejsem k vidění a neděsím tak každého kdo se na danou fotografii podívá. Aby vše bylo naprosto jasné ukazujeme názorné ukázky našeho umu a schopnosti vystupovat před fotoaparátem. Tak tohle jsme my ⇓

A jak cestujeme?

No protože jsme si levné cestovaní vzali opravdu k srdci, nečekejte od nás žádné objíždění středisek, drahé hotely, luxusní jídla nebo příplatky v letadle. Co ušetříme na těchto položkách rádi vložíme do nákupu čokolády, sušenek, bonbonů a hlavně zážitků. Nejraději tedy cestujeme se stanem a spacákem. Když to jde spíme na polích či plážích pod širým nebem a pokud není jiné možnosti, vybíráme nejlevnější dostupné ubytování. Na naše výpravy vyrážíme hlavně autem a po nalezení konce silnice přecházíme na nejspolehlivější možnost dopravy a to jsou naše nohy. Jídlo si většinu času nosíme na zádech a vaříme na vařiči nebo pokud se na nás usměje štěstí tak na ohni a v kotlíku. Rozhodně ani jeden z nás není „Hruška“, protože ten by se od nás mohl učit našemu gastro-umění používání náhražek náhražky. Mezi naše nejoblíbenější zdroje živin patří guláš, čínská polívka a zvláště pak rajčatová omáčka s párkem.

Co třeba naše technika?

Protože byly finance pouze na cestování nedisponujeme technikou za vyšší desítky či stovky tisíc korun. Donedávna (konec roku 2017) jsme cestovali pouze s kompaktním fotoaparátem a levnější akční kamerkou. Nyní jsme vystřídali kompaktní fotoaparát za naši první zrcadlovku se kterou se postupně učíme dělat kvalitní fotografie. Takže na téměř všechno naše focení používáme Canon 700D se základním objektivem 18-55 mm. Akční kamerka SJCAM SJ5000 se stará o naše nahrávání videí na vzduchu a díky vybavení i pod vodní hladinou (aktualizace: k srpnu 2018 jsme koupili ke kamerce bráchu v podobě GoPro). Je pravda, že díky lidem, kteří mi pomohli rozjet tento web a těm kdo si naše povídání budou číst pravděpodobně zainvestujeme do obměny našeho vybavení. Takže se máte na co těšit. (Aktualizace září 2019) Po dlouhém monologu jsem já potají koupil drona. Je to DJI Mavic Air. Takže už jsme se nachomýtli úplně všude, pod vodu, na zem a do vzduchu.

A co bude dál?

Nějaký dlouhodobý plán nemáme a uvidíme kam nás vítr zanese. V tuto chvíli plánujeme na rok dopředu. Jsme aktuálně (21.7.2018) na Novém Zélandu s ročním vízem working holiday. Za tuto dobu by jsme chtěli procestovat krásnou krajinu Nového Zélandu a jeho nejbližšího okolí. Při zpáteční cestě do České Republiky by jsme rádi zavítali do Indonésie a poté navštívit několik Asijských států jako například Vietnam.

A proč vlastně sepisujeme tenhle náš příběh?

Prvotním záměrem bylo dát vědět rodině a přátelům jak se nám na druhé polokouli vede a daří. Ale protože jste mě potěšili a tyto naše příhody čtete, rozhodli jsme se vypustit náš příběh dále do světa. Třeba někoho inspirujeme, třeba někomu dodáme kuráž, třeba někomu ukážeme, že to jde i levně.

Tak kam pojedete VY?